Tatai fórum: Sport és gazdaság

 
 Dr. Gémesi György országjáró körútja újabb állomásán Tatán a polgármesteri hivatalban tartott nagy horderejű előadást. A megyei sportszövetségek vezetői, a klubok, szakosztályok elnökei, szakemberei sok érdekességet hallhattak a sport és a gazdaság időszerű kérdéseiről. Képünkön dr. Gémesi György. (2009.11.24.)
Dr. Gémesi György országjáró körútja újabb állomásán Tatán a polgármesteri hivatalban tartott nagy horderejű előadást. A megyei sportszövetségek vezetői, a klubok, szakosztályok elnökei, szakemberei sok érdekességet hallhattak a sport és a gazdaság időszerű kérdéseiről. Képünkön dr. Gémesi György. (2009.11.24.)
 
       A fórum előtt beszélgettünk Michl József tatai polgármester és Molnár József, a Forrás Rádió főszerkesztője társaságában dr. Gémesi Györggyel, a Nemzeti Sportszövetség (NSSZ) elnökével. Az ismert és népszerű szakember elöljáróban leszögezte, hogy nagyon fontosnak tartja országjáró körútját, amelyen többek között az NSSZ új stratégiáját is ismertetni szeretné. Ez pedig nem más, mint hogy a 74 tagszövetséget tömörítő (közte van a Komárom-Esztergom Megyei Sportszövetségek Szövetsége) Nemzeti Sportszövetség integráló szerepet kíván betölteni a magyar sportban.
        – Amíg az országgyűlés 2009-ben 20 millió forintot szavazott meg a magyar sportnak, addig az elkövetkezendő évre mindössze 12, 5 millió forintot, ez pedig borzasztóan kevés – szögezte le dr. Gémesi György. – Ezt nehezen lehet megemészteni akkor, amikor az egészséges életmódnak, a sport szerepének egyre inkább ki kellene domborodnia. Hazánkban például csak a gyerekek hetven százaléka mozog, és a felmérések szerint a terhelhetőségük egyre csökken. Mindent elárul, hogy ez a rendszeresen sportolókra is jellemző.

    

     Michl József szerint is szükség van a változtatásra. Elújságolta, hogy a Tata-kártya bevezetése ezt a célt is szolgálja. Mármint, hogy a gyerekek a kártya (a tatai önkormányzat) nagymérvű támogatásának köszönhetően igénybe vehetik többek között a tatai sportegyesületek, művészeti iskolák szolgáltatásait. Az NSSZ elnökének tetszett az újdonság, mint mondta, hiszen nagy gond, hogy a sportolási lehetőségek „pénzbeli megváltása” is nagyban hozzájárul a problémákhoz. 

 

       Elhangzott még a megbeszélésen, hogy amit a központi önkormányzati támogatásból elvett a kormány, azt csak helyi bevételekkel tudják pótolni a települések vezetései. Ez pedig ördögi körnek tűnik, hiszen félő: nem lesz honnan átcsoportosítani pénzeket a sportra.
        A Tatai Polgármesteri Hivatal dísztermében sokan voltak kíváncsiak az előadásra. Először Győrfi János főtanácsadó, a Nemzeti Sportszövetség előadója kapott szót.
       - Szeretnénk, ha a sportélet minél több résztvevőjét be tudnánk vonni a közös munkába, hiszen a forrásorganizálás mellett az integrációt is fő célként jelöltük meg – hangsúlyozta –  Ennek jegyében írtunk alá együttműködési megállapodást a Magyar Diáksport Szövetséggel, valamint az Egyetemi és Főiskolai Sportszövetséggel. Szeretnénk 2010-ben még több irányba nyitni, tovább erősíteni a személyes kapcsolatrendszerünket. Ezt a célt szolgálja a sport és a gazdaság időszerű kérdéseiről szóló konferencia-sorozat.

       Komáromi Lajos, a Tatai HAC elnöke volt az első hozzászóló. Kifejtette, hogy az önkormányzati és a sporttörvény összehangolása lenne az elsődleges feladat. Amíg a sporttörvény ugyanis kimondja az önkormányzatok sportot támogató szerepét, addig fordítva ez nem igaz. Az önkormányzati törvény szerint ugyanis a sport csak támogatható. Hozzáfűzte még, hogy az egészségügy, a sport, az oktatás és a kultúra egy család, amelyet együtt és egységesen kell kezelni.

     Májné Forisek Erzsébet, a Tatabányai SC ügyvezető elnöke arról beszélt, hogy a magyar sport rendszerét alulról kellene megreformálni, különben „elhalnak”, megszűnnek az alapsejtek.
   Nagy érdeklődést váltott ki Horváthy Lóránt, a Komárom-Esztergom Megyei Sportszövetségek Szövetsége elnökének (mint az esemény házigazdája) hozzászólása. Röviden kifejtette, hogy a megyei sportirányítás rendezetlen hazánkban. Nálunk a KEM SZÖSZ 30 sportági szakszövetség érdekvédelmi képviseletét látja el, segíti munkájukat. Van olyan megye, ahol még a régi időkből megmaradt sportigazgatóság, vagy éppen szövetség, egyesület irányítja, pontosabban szervezi, képviseli a szűkebb pátriák sportéletét, érdekeit.
      Dr. Gémesi György helyeslően bólogatott, majd elmondta, hogy terveik között szerepel a sportszövetségek területi elven alapuló felépítése is. Ezzel megszűnne a nem kívánatos, kusza helyi sportirányítási rendszer. Hozzáfűzte, sajnálatos, hogy hazánkban picire szűkült a sportban dolgozók száma, pedig szükség lenne a megszállott sportaktívákra, de a fizetett alkalmazottakra is.
 
      Szakál Lajos, a Tatabánya Polgármesteri Hivatal sportreferense érdekes dolgokat vetett fel. Többek között hangsúlyozta: fogadj el az ország az NSSZ prioritását, vagyis legyen az ország sportot vezető nagyszervezete. Ehhez viszont az önkormányzatokat kell megnyerni, de ne a politika diktáljon. Dr. Gémesi György mindjárt adta is a választ.
     – Nincs baloldali, és nincs jobboldali influenzavírus. A jövő évi választások nem befolyásolhatják a dolgokat. A sport ugyanis nemzeti stratégiai kérdés. A magyar nemzet jövőjének letéteményesei a mai gyerekek. Értük szólunk, az ő egészségükért. Annak megőrzéséra, javítására a sport a legjobb eszköz.
 
Péntek Sándor

NSSZ: folytatódott a sportgazdasági turné,

körvonalazódnak az igények
 
Újabb két állomáson van túl a Nemzeti Sportszövetség (NSSZ) sportgazdasági VIP-fóruma.
 
Kedd délelőtt Tatán, délután pedig Székesfehérvárott állomásozott az NSSZ kerekasztal-karavánja, amely a sport és a gazdaság időszerű kérdéseiben próbál konszenzust találni az érdekeltek között. Gémesi György, az NSSZ elnöke a nap végén elmondta, hogy komoly érdeklődést tapasztalt mind a két helyszínen.
 
„Úgy gondolom, ahogy haladunk előre a fórumsorozattal, úgy rajzolódnak ki a magyar sport szereplőinek igényei és szükségletei” – mondta a sportvezető.
Győrfi János, az NSSZ főtanácsadója szerint a 74 szövetséget tömörítő szervezet sokat segíthet a jövőben az egyes régióknak, ezért szerveznek szinte minden megyében a keddihez hasonló fórumokat.   Nemzeti Sport -online
       
 
Csatlakozó program – Az önkormányzatoknak
Is volt Tatán megyei fórum
 
Javaslatokkal érkeztek a polgármesterek
 
 
 
Tatára hívta össze Dr. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke kérésére Michl József, a város polgármestere Komárom-Esztergom megye településeinek választott vezetőit. A polgármesterek tisztában vannak a nehéz helyzettel, panasznap helyett mégis inkább ötleteiket, javaslataikat hozták el a várhatóan még nehezebb költségvetési év elé nézve.
 
Hivatalosan 120 milliárd forinttal kevesebb központi támogatás érkezik az önkormányzatokhoz jövőre, ennek ellenére a feladatok nem fogynak - szögezte le elöljáróban Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a MÖSZ elnöke. Hozzátette, hogy a magyar önkormányzatok tízmillió polgárnak nyújtják a közszolgáltatások 60-70 %-át, vezetőiket, képviselőiket 8 millióan választják, ezért nem mindegy mit vállalnak a válság okozta nehézségekből. A tatai tanácskozáson - pártállásra tekintet nélkül - mintegy 50 megyebeli polgármester vett részt. 
 
A hibás kormányzati politika erőteljesen sújtja az önkormányzatokat, új irány szükségeltetik - hangsúlyozta Michl József. Megyénkben tavaly a munkanélküliség 4 %-os volt, idén megduplázódott. Ez az országos átlagnál kedvezőbb ugyan, mégis jelentős romlás tapasztalható. A 76 település alkotta 7 kistérségen belül számos együttműködési forma létezik. Ezeket a kezdeményezéseket politikamentesen erősíteni kell. Nem egymás vállára borulva siránkoznak a polgármesterek, hanem összefogást és változtatást sürgetnek - számolt be a helyi gyakorlatról.
 
Érdekes felvetések, javaslatok hangoztak el a tanácskozáson. Dr. Gémesi György elmondta, hogy hazánkban 2,2 millió hektárnyi föld hever parlagon, amely a nemzeti földalapban szerepel, a Nemzeti Vagyonkezelő rendelkezik felette. Miért nem adják ezeket az önkormányzatoknak hasznosításra?
 
Akár 100 programot is össze tudnánk állítani, de kicsi a mozgásterünk, és erősítenünk kell érdekérvényesítő képességünket is! - tette hozzá Gémesi. Követ dobott a vízbe, amikor a főváros és a kerületek önkormányzati költségvetését feszegette. Budapest irdatlan összeggel, 500 milliárd forinttal gazdálkodik, a kerületek mégegyszer ennyivel, és számos területen párhuzamosság mutatkozik. A vidéki Magyarország viszont vergődik, egyre kevesebb állami támogatást kapnak az önkormányzatok, noha a zavaros politikai időkben is ők működtetik az országot -hangzott a kendőzetlen megállapítás. Felvetette, hogy vajon a jövőben is kívánatos-e a polgármesterek országgyűlési képviselői tisztségviselése?
 
Michl József elmondta, hogy Tata eddig a saját adóbevételeinek 10 %-át automatikusan fejlesztésre fordította, a megvonások után azonban nem élhet e lépéssel. Dr. Völner Pál, a megyei közgyűlés elnöke és a polgármesterek többsége a pályázati pénzek elnyeréséhez szükséges önrészt féltette, melyet képtelenek lesznek előteremteni a kivéreztetett helyhatóságok. Zárásképpen mégis az összefogás és a közös gondolkodás jelentőségét emelték ki a településvezetők tanácskozásán a résztvevők.
 
 
 
Új Széchenyi Terv

Új Széchenyi Terv - Egészségre nevelő és életmódformáló programok

Kiemelt partnereink

           

Sportért, a Sportolókért Alapítvány  

Decathlon


Güntner

 
Átal-ér-völgyi kerékpárút


   ÉDV Zrt.
 
Tata Város Önkormányzata
    Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata

 

Vértesi Erdő Zrt.

 

 
Derik Hungária Kft.


Forrás Rádió