Elhunyt a hétszeres világcsúcstartó

 
Gyászol a magyar sportszerető tábor. Nyolcvankét esztendős korában, súlyos betegségben elhunyt Rózsavölgyi István hétszeres világcsúcstartó, olimpiai bronzérmes középtávfutó. A Tatán élő futólegenda egészségi állapota az utóbbi időkben jelentősen megromlott, szív- és tüdőpanaszokkal kezelték. Felesége tavaly őszi halálát nem tudta megemészteni, ahogy mondta, számára megváltás, ha szeretett hitvesét követi a földön túli világba.

Gyászol a magyar sportszerető tábor. Nyolcvankét esztendős korában, súlyos betegségben elhunyt Rózsavölgyi István hétszeres világcsúcstartó, olimpiai bronzérmes középtávfutó. A Tatán élő futólegenda egészségi állapota az utóbbi időkben jelentősen megromlott, szív- és tüdőpanaszokkal kezelték. Felesége tavaly őszi halálát nem tudta megemészteni, ahogy mondta, számára megváltás, ha szeretett hitvesét követi a földön túli világba.

 

Rózsavölgyi István egyéniben elért rekordjai mellett húzó embere volt a világcsúcsokat sorozatban megdöntő 4x1500 méteres váltónak, a híres Mikes Ferenc, Tábori László, Rózsavölgyi, Iharos Sándor kvartettnek. Az 1956-os melbourne-i olimpián az előfutamban kiesett, ám Rómában (1960), 31 évesen az 1500 méter döntőjét követően felállhatott a dobogó harmadik fokára.

 Hétszer nyert magyar bajnokságot, tizenkétszer javított országos csúcsot, 36 alkalommal volt válogatott. Egy ideig az öttusa válogatott keret futóedzője volt.

 Ha valakit lehetetett szeretni, az Pista bácsi volt. Kedves, aranyos és közvetlen ember. Nehezen hihető, hogy már a múlt övezi dicső nevét. Emlékünkben örökké megőrizzük a csodálatos futólegendát. Igazi barát voltál, ahogy többször is mondtam, Te a Menyországba fogsz kerülni, és Isten méltányolja majd, hogy mennyi jót tettél embertársaidért…

 

 

Média: Emlékezés a fenomén futóra

    Tatán, az Ady úton él feleségével (Bahurek Erzsébet, aki 2011. őszén hunyt el), és jellemző Pista bácsiék családszeretetére, hogy leánya, valamint három unokája a szomszéd lakás lakói. Így akarta a nagy Öreg, hogy szeretteikkel mindig együtt lehessenek. Ahogy mondta, az unokák a kincseik, akik közül a legidősebb most 14 éves.

    Rózsavölgyi István élete regényszerű. Óbudán nevelkedett, amely emlékezete szerint más volt, mint a mai. A futást kényszerből ismerte meg, amikor barátaival a hegyoldal gyümölcsöseinek megdézsmálása után menekülni kellett a felbőszült gazdák elől. Jobbszélsőként futballozott az Óbudai Előrében, aztán elege lett a rúgások okozta sok kék-zöld folttól.

   – Későn kezdtem atletizálni, 1949-ben, először csak kedvtelésből – emlékezett vissza Rózsavölgyi István. – Amikor bevonultam katonának Kaposvárra, heti két-három alkalommal a mintegy tíz kilométernyire lévő gyakorlótérre vezényeltek bennünket. Visszafelé futva tettük meg a távot. Aki a legjobb volt, az kimenőt kapott. 1950-ben Budapestre kerültem a tisztiiskolára, ahol már rendszeresen edzhettem, két év múlva lettem Honvéd igazolt versenyzője.

   Rózsavölgyi hamar ledolgozta a kései kezdés miatti lemaradást. Karrierje során 7 világcsúcsot, 8 Európa-csúcsot és 19 magyar csúcsot futott közép- és hosszútávon.

 297 versenye során összesen 188-szor győzött. A legnagyobb időt 1956. augusztus 8-án éppen a tatai edzőtáborban érte el: 3:40.6 perccel Iharos Sándor világrekordját javította meg.

Három hónap múlva viszont élete legkeserűbb pillanatait élte át a melbourne-i olimpián, ahol már az előfutamban búcsúra kényszerült. „Az 1956-os forradalom idején alig jutottunk ki az országból, három hét kiesett a rendszeres edzésekből, ráadásul idegileg is megviselt voltam. Akkor megfogadtam, hogy a római olimpián javítok” – emlékezett Pista bácsi.

    Így történt, Rózsavölgyi István 31 évesen bronzérmet szerzett, és ezután még egy esztendeig versenyzett, majd szögre akasztotta a futócipőt.

   Pista bácsi nem győzte hangsúlyozni, hogy számára Tata már akkoriban milyen sokat jelentett. A versenyekre készülve az edzőtáborban töltötte élete nagy részét. 1976-ig még a Honvédnél volt edző, aztán döntött: Tatára költözött, s itt az edzőtábor sportszakmai vezetőjeként dolgozott. Közben trénerkedett , ő nevelte a minimarathonok történetének egyetlen tatai győztesét, Temesi Ádámot. A magyar öttusa-válogatott futóedzéseit is ő irányította 14 esztendőn át.

 Pista bácsi mély érzésű, katolikus hívő, aki 1991 és 2004 között a Máltai Szeretetszolgálat helyi szervezeténél fizetség nélkül szállította az ebédeket az arra rászorult embereknek. Naponta 30-40 helyre. Kötelességének érezte…

 Arra a kérdésre, hogy megbecsülik-e Tatán, így válaszolt:

     – Életem egyik éltető eleme a város megbecsülése. Minden nívós sporteseményre meghívnak, az itt élő emberek szeretete megható számomra. Nyolcvanadik születésnapom alkalmából szép ünnepség keretében az edzőtáborban köszöntött többek között Michl József polgármester és Horváthy Lóránt alpolgármester. Óriási megtiszteltetés volt számomra, hogy rólam nevezték el a Tatai Edzőtábor atlétikai pályáját.

     Család, unokák, a régi barátok. Akik rengeteget jelentenek Pista bácsinak. És persze a

horgászat. A Cseke-tóra jár pecázni, fogott már hatkilós pontyot is. Imádja a halas ételeket, kéthetente azt készít a családnak Erzsike néni.

     Rózsavölgyi István jó egészségnek örvend, bár két éve komoly gyomorműtéten esett át. Hasi aneurizma értágulata volt. Most már rendben van, életkedve, humora a régi.

– Mit várhatok még az élettől? Sok feladat vár még rám, amelyeket teljesítenem kell! Családunk hosszú életű. Drága jó édesanyám 102 éves hunyt el. Van még időm…

   

 

 Új név: Rózsavölgyi István atlétikai pálya

Nyolcvanadik születésnapja alkalmából a többszörös világcsúcstartó középtávfutóról, Rózsavölgyi Istvánról nevezték el a Tatai Edzőtábor atlétikai pályáját. Pista bácsit pénteken a MOB-nál is köszöntik. (2009.03.30)

Betöltötte nyolcvanadik életévét az olimpiai bronzérmes, hétszeres világcsúcstartó Rózsavölgyi István, a magyar középtávfutás legendás alakja. Stílszerűen a Tatai Edzőtáborban köszöntötték, ott, ahol élete nagy részét töltötte. Először, mint élsportoló látogatta az Európa-hírű létesítményt, akkor szerette meg Tatát, amely 1976-ban új otthona lett. Az edzőtábor szakmai vezetőjeként ment nyugdíjba, de a munkával nem hagyott fel. A Máltai Szeretetszolgálat ételkihordójaként segítet a rászorultakon.

 A Tatai Edzőtábor atlétikai pálya ezentúl az ő nevét viseli. A nyolc Európa-csúcsot is elérő kiválóság, futókarrierje befejezése után sokáig dolgozott trénerként, még az öttusázók futóedzője is volt egykoron.

A meghatódott egykori sportembert Móna István olimpiai bajnok öttusázó, Földi Imre olimpiai bajnok súlyemelő, a Nemzet Sportolója, Michl József Tata polgármestere, Horváthy Lóránt, a KEM SZÖSZ elnöke és dr. Schulek Ágoston, az atlétikai szövetség elnöke is köszöntötte. Az első rajtszámot jelképesen Rózsavölgyi Istvánnak adományozták.

    A pályanévadó ceremónia és az emléktábla avatása után 1500 méteres futóversenyeket rendeztek a helyi iskolások bevonásával. Tata büszke Rózsavölgyi Istvánra, nem véletlen, hogy a város vezetése is kiemelt figyelemmel kíséri Pista bácsit. Minden kiemelt sportesemény díszvendége a vizek városában.

  

                                                            ********

     A Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége április 3-án (pénteken) 10 órától a Magyar Sport Házban tartja legközelebbi ülését. A napirend középpontjában pénzügyi kérdések állnak. Beszámoló hangzik el a 2008. évi gazdálkodásról, és a jövő évi költségvetés tervezetéről, amelyet majd az április 25-én rendezendő közgyűlés hagy jóvá.

   Az ülés kezdete előtt a magyar olimpiai mozgalom három, egykori kiváló, kerek születésnapját ünneplő sportolót Lemhényiné, Tass Olga olimpiai bajnok tornásznőt és Rózsavölgyi István olimpiai bronzérmes, számtalan rekordot felállító középtávfutót 80. valamint Kulcsár Gergely ezüstérmes olimpikon gerelyhajítót, aki három olimpia megnyitó ünnepségén vitte a magyar csapat zászlaját, 75. születésnapja alkalmából köszönti majd Schmitt Pál, az elnökség nevében.

 

    

 

Rózsavölgyi István egyéniben elért rekordjai mellett húzóembere volt a világcsúcsokat sorozatban megdöntő 4x1500 méteres váltónak, a Mikes Ferenc, Tábori László, Rózsavölgyi, Iharos Sándor kvartettnek. Az 1956-os melbourne-i olimpia számára is kudarcot hozott, ám volt lelki és testi ereje ahhoz, hogy Rómában (1960), 31 évesen az 1500 méter döntőjét követően felálljon a dobogó harmadik fokára.

     Rózsavölgyi István Óbudán nevelkedett, s már kisfiúként gyakran futásra kényszerült, leginkább akkor, amikor barátaival a környező gyümölcsöskerteket látogatta meg, s a gazdák a termés dézsmálásán kapták. Mint majd minden kamasz, először ő is futballozott: a rég megszűnt Óbudai Előrében jobbszélső volt, de egy idő után elege lett abból, hogy mindig össze-vissza rugdosva tért haza.

       Arról, hogy mikor lépett be az életébe az atlétika, ezt mondta:  – 1949-ben Kaposvárra, a gyalogsághoz vonultattak be, ahol heti két-három alkalommal a mintegy tíz kilométernyire lévő gyakorlótérre vezényeltek. Kifelé lépésben, visszafelé futva tettük meg a távot. Aki a legjobb volt, az kimenőt kapott. A siker érdekében volt, hogy felkészülésként két puskával futottam. 1950-ben Budapestre kerültem a tisztiiskolára, ahol már rendszeresen edzhettem. A Honvéd egyébként 1952-ben igazolt versenyzői közé.

    „Pergamen” (Csermák József kalapácsvető olimpiai bajnok nevezte el így – ezzel a címmel könyv is jelent meg Pista bácsiról) egy évvel később már második lett ezerötszázon az országos bajnokságon. Korábban a hadseregben sprintelnie is kellett, s egyszer „végigszenvedte” a 10 000 méteres távot is, de az ezerötszáz volt az igazi száma.

 

„Edzőnk, Iglói Náci bácsi méltán volt világhírű. A finneknél, majd a svédeknél szerzett tapasztalatait eredményesen hasznosította. Nem futottunk sokat, azt azonban annál intenzívebben! Volt olyan edzés, amikor a végén tizenötször 60 méter jelentette a desszertet.”

Az eredmények Iglóit igazolták. Rózsavölgyi hét világcsúcsot futott. A legnagyobb időt 1956. augusztus 8-án, éppen a tatai edzőtáborban érte el: 3:40.6 perccel Iharos Sándor világrekordját javította meg. Három hónappal később, a melbourne-i olimpián viszont már az előfutamban búcsúra kényszerült.

„Ez életem legszomorúbb emléke. Az 1956-os forradalom idején alig jutottunk ki az országból, három hét kiesett a rendszeres edzésekből, ráadásul idegileg is megviselt voltam. A helyszínen megfogadtam: a következő olimpián dobogóra fogok állni. Rómában a brit Elliot verhetetlen volt, s mivel féltem, hogy begörcsöl a lábam, így a francia Jazy mögött beértem a harmadik hellyel.”

Többször is eljutott Amerikába, fapadlós versenyekre, ahol 15 ezer néző előtt futhatott egy-egy karóráért. 1961 végén adta le a szerelést, hogy másnaptól edzősködéssel folytassa pályafutását. Előbb az öttusa-válogatottért felelt, majd a Honvéd szakosztályát vezette 1976-ig. Nyugdíjazását követően, Tatára költözött, ahol 1984-ig voltak tanítványai, az azt következő hat évben pedig az edzőtábor sportszakmai vezetőjeként tevékenykedett.

 1990 és 1995 között helyi atlétáknak adtam tanácsokat. 1991 és 2004 között pedig a Máltai Szeretetszolgálat helyi szervezeténél fizetség nélkül szállítottam az ebédeket. Amikor 75 éves lettem, tőlük is elköszöntem. Szerencsére még megvannak a kulcsaim, így az edzőtábor kapuján át egyenesen lejutok a Cseke-tóra, ahol rendszeresen horgászom” – fejezte be a beszélgetést Rózsavölgyi István.

 
                                        Péntek Sándor
Új Széchenyi Terv

Új Széchenyi Terv - Egészségre nevelő és életmódformáló programok

Kiemelt partnereink

           

Sportért, a Sportolókért Alapítvány  

Decathlon


Güntner

 
Átal-ér-völgyi kerékpárút


   ÉDV Zrt.
 
Tata Város Önkormányzata
    Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata

 

Vértesi Erdő Zrt.

 

 
Derik Hungária Kft.


Forrás Rádió