Nagy részvét mellett, négy helyszínen vettek örök búcsút a 82 éves korában elhunyt Rózsavölgyi Istvántól, az egykori legendás középtávfutótól, a hétszeres világcsúcstartótól, a római olimpia bronzérmesétől.
A fővárosban, egykori nagy sikerei színhelyén, a Népstadionban (ma már Puskás Ferenc Stadionban) több százan, köztük Schmitt Pál köztársasági elnök vett búcsút Rózsavölgyi Istvántól. A Magyar Olimpiai Bizottság a Magyar Atlétikai Szövetség és a Budapesti Honvéd által rendezett búcsúztatáson Schmitt Pál mellett még két olimpiai bajnok, Török Ferenc öttusázó és Varga János birkózó is lerótta kegyeletét.
Másnap Tatán folytatódott a búcsúzás Rózsavölgyi Istvántól. A Kapucinus Templomban a római katolikus vallás szerinti egyházi búcsúztatón sokan lerótták kegyeletüket. Szalai Gábor atya emlékeztetett arra, hogy Rózsavölgyi István nemcsak kiváló sportoló, de mély szívű, embertársaiért áldozatkész ember volt.
– Amit Isten, haza, közösség megkövetelt tőle, azt teljesítette. A hitét megtartotta, a távot megfutotta – emelte ki Szalai Gábor búcsúztató beszédében.
Az egyházi után a világi megemlékezések, búcsúzások következtek. Kovács András és Ogonovszki Szilárd, az egykori tanítványok megható beszéde megérintette a Kapucinus Templomban gyászolókat.
– Nagyszerű sportemberre emlékezve gyűltünk össze, megtörten, szomorúan, elkeseredetten, a megváltoztathatatlant nehezen elfogadva – emlékezett Kovács András. –Rózsavölgyi Pista bácsi nekünk, tatai futóknak más, tudtuk, hogy az ötvenes években a világ egyik legjobb atlétája volt, később olimpiai és világbajnokokat segített, de mi 63 évesen, nyugdíjához készülődve kerestük meg 1992-ben. Kértük, hogy térjen vissza a futópályára, legyen néhány tehetséges és ambiciózus tatai amatőr futó edzője. Legnagyobb örömünkre a közös felkészülés már másnap beindult és kezdetét vette egy közel 10 éves együttműködés. Hihetetlen energiával vetette bele magát újra az edzői munkába, lelkesedése ránk is átragadt. Hogy mit kaptunk Rózsavölgyi Pista bácsitól? Nagyon sokat, rengeteget, viszonozhatatlant, emberségből, az életről, a sportról, a futásról, a tisztességről, az elvégzett munka becsületéről.
Emlékét örökre megőrizzük és ígérjük, hogy a születésnapjára minden évben emlékversenyt szervezünk.
A tatai önkormányzatot Michl József polgármester, Robozné Schőnfeld Zsuzsanna és Horváthy Lóránt alpolgármesterek, valamint Kaszál József bizottsági elnök képviselte a szertartáson.
– Tata megbecsült, nagyra tisztelt Pista bácsija, a szerető családapa, nálunk baráti, sportszerető közösségben élt. Mindig felnéztek rá a fiatalok, önzetlen, a másokért, az elesettekért tenni akarás motiválta életét. Köszönjük, amit Tőle kapott a nemzet, a város, a sportszeretők népes tábora. Isten Veled, Pista bácsi, emlékedet megőrizzük! – búcsúzott a legendától a város nevében Michl József.
Rózsavölgyi István hamvait a tatai Almási úti temetőben katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra, ezután még a Tatai Edzőtáborban is lerótták kegyeletüket a sportbarátok. A Rózsavölgyi Istvánról elnevezett futópálya melletti, a legenda emlékét örökké őrizendő emlékműre először Michl József helyezett el koszorút, aztán a Magyar Atlétikai Szövetség küldöttsége, Tompa Andor, az edzőtábor igazgatója, majd Schäfferné Czirok Vera, a polgármesteri hivatal sport- és ifjúsági referense valamint Pista bácsi egykori tanítványai rótta le kegyeletét.