Országos Nordic Walking Program. Az „északi gyaloglás” magyarországi megismertetésére és szélesebb körben történő elterjesztésére. (2009.06.12.)
Programunk sikeres beindítását követően reményeink szerint több tízezer magyar lakos ismerkedhet meg és gyakorolhatja aktívan a nordic walkingot.
Fő célunk a szabadidős mozgásformák palettájának szélesítése Magyarországon, illetve a lakosság figyelmének ráirányítása az alacsony intenzitású, és alacsony költségekkel járó, egyénileg és közösségekben szerveződő szabadidős tevékenységekre, vagyis az egészséges, mozgás-gazdag életmódra.
A nordic walking (NW) Európa szerte egyre szélesebb körben ismert mozgásforma, amely kiemelkedően pozitív élettani hatásokkal bír. A mozgásforma elterjesztésével több szervezet foglalkozik Magyarországon (sportszergyártó cég, szövetség, egyesület, vagy baráti társaság), különböző célokkal (piacbővítés, "for profit" tevékenység, egészségmegőrzés stb.).
A programot előkészítő munka során három olyan stratégiai partner került kiválasztásra az Önkormányzati Minisztérium Sport Szakállamtitkársága által, akik a megfelelő szakmai háttérrel rendelkező oktatást, és az országos szinten szervezett foglalkozásokat is koordinálni tudják.
A résztvevő partnereknek a következő szempontoknak kellett megfelelniük:
- a szervezet minél nagyobb országos lefedettséggel rendelkezzen,
- a szervezet minél nagyobb aktívan mozgósítható tagszervezettel, illetve taglétszámmal
rendelkezzen,
- megfelelő előképzettséggel, és megfelelő létszámban biztosítani tudja az oktatásban, majd
a helyi programszervezésben és az egyéb szervezésben résztvevőket,
- a szervezet vállalja a programpillérek folyamatosan magas színvonalát,
- ha a fenti kritériumoknak megfelel, a program előkészítésére rendelkezésre álló szűkös
határidő alatt, s a program egésze alatt gyorsan és hatékonyan együtt tud működni a
szakállamtitkársággal.
A résztvevő partnerek
Oktatás (instruktor képzés): Semmelweis Egyetem, Testnevelési és Sporttudományi Kar, Továbbképző Intézet (TF-TI).
Szervezés és bonyolítás: Magyar Szabadidősport Szövetség (MSZSZ) és Magyar Természetbarát Szövetség (MTSZ).
A program
Képzés: A Sport Szakállamtitkárság által támogatott képzésen az MSZSZ és az MTSZ által 50-50%-ban „delegált” személyek vettek rész (a részvétel feltétele a TF-TI eddigi NW képzéseinek megfelelően, sport szakterületen szerzett OKJ-s végzettség). Az oktatások országszerte 7 alkalommal, alkalmanként átlagosan 15-20 fővel zajlottak, így 112 fő vett részt 2009. február és április között a képzésen és kapott tanúsítványt a tanfolyam elvégzéséről. Ők a program további részében a foglalkozások vezetői.
A Sport Szakállamtitkárság által támogatott képzésen az MSZSZ és az MTSZ által 50-50%-ban „delegált” személyek vettek rész (a részvétel feltétele a TF-TI eddigi NW képzéseinek megfelelően, sport szakterületen szerzett OKJ-s végzettség). Az oktatások országszerte 7 alkalommal, alkalmanként átlagosan 15-20 fővel zajlottak, így fő vett részt 2009. február és április között a képzésen és kapott tanúsítványt a tanfolyam elvégzéséről. Ők a program további részében a foglalkozások vezetői.
Szervezett NW gyalogló alkalmak: Az MSZSZ és MTSZ az állami támogatással megvalósuló programba (amelyből nordic walking botok megvásárlását, a program koordinálását és kommunikációját végzik) delegálta a képzésen résztvevő szakembereket, garantálja a képzett NW instruktor vezetésével szervezett helyi szintű, ingyenesen látogatható foglalkozásokat, minimum 20 alkalommal (lásd „Eseménynaptár”).
Az MSZSZ és MTSZ az állami támogatással megvalósuló programba (amelyből nordic walking botok megvásárlását, a program koordinálását és kommunikációját végzik) delegálta a képzésen résztvevő szakembereket, garantálja a képzett NW instruktor vezetésével szervezett helyi szintű, foglalkozásokat, minimum 20 alkalommal (lásd „Eseménynaptár”).
A Sport Szakállamtitkárság által támogatott képzésen az MSZSZ és az MTSZ által 50-50%-ban „delegált” személyek vettek rész (a részvétel feltétele a TF-TI eddigi NW képzéseinek megfelelően, sport szakterületen szerzett OKJ-s végzettség). Az oktatások országszerte 7 alkalommal, alkalmanként átlagosan 15-20 fővel zajlottak, így fő vett részt 2009. február és április között a képzésen és kapott tanúsítványt a tanfolyam elvégzéséről. Ők a program további részében a foglalkozások vezetői.Az MSZSZ és MTSZ az állami támogatással megvalósuló programba (amelyből nordic walking botok megvásárlását, a program koordinálását és kommunikációját végzik) delegálta a képzésen résztvevő szakembereket, garantálja a képzett NW instruktor vezetésével szervezett helyi szintű, foglalkozásokat, minimum 20 alkalommal (lásd „Eseménynaptár”).
A nordic walking kipróbálásához további lehetőségeket is kívánunk biztosítani, mint például más szabadidősport rendezvények ajánlatának szélesítését; nagyobb események, túrák szervezését; a mozgásforma népszerűsítését iskolákban, munkahelyeken, konferenciákon, egyéb nagyobb eseményeken (pl.: Nemzeti Parkok eseményei; családi napok).
Az elérhető célcsoport a két szervezet tagsága, illetve minden érdeklődő.
A programot egy felmérés is kíséri, amely a résztvevők bizonyos körében személyre szabottan kimutatja az aktív életmód fizikai fittségi állapotra kifejtett hatásait.
Kommunikáció: A program fontos eleme a hatékony kommunikáció, ezért komoly figyelmet fordítottunk rá. Támogattuk a programhoz kialakított saját honlap elkészítését, a program saját logójának megtervezését; plakátok, szórólapok, molinók készültek; sajtótájékoztatók, cikkek segítségével kívánjuk segíteni a program sikerességét, a lakosság tájékoztatását.
A program teljes költségvetése 28,5 millió forint, melyet oktatásra, kommunikációs költségekre, szervezési költségekre, nw botokra, felmérésekre fordítanak a megvalósításban résztvevő szervezetek.
A program ideje:
- előkészületek: 2008. november – 2009. február,
- oktatás: 2009. február – április,
- helyi és országos rendezvények: 2009. május – 2010. május.
Remélem, munkánk kapcsán Ön is pozitív, felejthetetlen élményekkel gazdagodik majd a nordic walking kipróbálása és gyakorlása közben!