Pezsgő sakkélet – NB II-es lett a THAC
A Géniusszal egyesülve ütőképes sakkbázis alakulhat ki a vizek városában
A Tatai Honvéd Atlétikai Club Baráteam sakkcsapata osztályozót játszott az NB II-be jutásért, és sikerrel vette az akadályt. Tatának így már két másodosztályú együttese lesz (a másik a Géniusz). Köztudottan nagyon erős ebben a honi mezőny, így méltán beszélhetünk nagy tatai sikerről. A THAC-nál nincs megállás, magasabb célokért szállnak harcba az új bajnoki évadban. Az is elképzelhető, hogy a THAC és a Géniusz fuzionál, és akkor az NB I. B-ben szerepelnek a tatai sakkozók.
A THAC székházában a régi tablókat nézegettük dr. Bokros Alberttel, aki a sakkszakosztálynak immáron 16 éve a vezetője. A 2000-es évek elejének egyik tablóján megakad az érdeklődők szeme. Három Bokros-csemete is ott van az akkori nagy csapatban. Albert, aki országos hírnévre tett szert és nemzetközi mesteri címmel büszkélkedhet. Csilla, aki ma is a THAC egyik erőssége és Éva, ám ő már nem sakkozik a csapatban. Németországban második diplomája megszerzésére készül.
Dr. Bokros Albert természetesen büszke gyermekire, de ő inkább a csapatról, annak egységéről beszél. Arról a gárdáról, amely a Szentgotthárd ellen vívta meg a nemrégiben osztályozó mérkőzéseit. A vasi városban a tartalékos THAC 7,5-4,5-re vesztett ugyan, de bizakodva várták a visszavágót. Nos, Bokros Alberték fikarcnyi esélyt sem hagytak a nyolc kiváló szlovén sakkozóval megerősített gotthárdiaknak. A 9-3-as tatai győzelem az NB II-t jelentette.
– Már régen NB II-esek lehettünk volna, hiszen 2001-ben, 2002-ben és 2003-ban is megnyertük a megyei bajnokságot, ám nem élhettünk a továbblépés lehetőségével – emlékezett vissza dr. Bokros Albert. – Az volt a gondunk, hogy hat sakkozónk is játszott más NB I-es csapatban (erre lehetőség van a sakkban, de csak a megyei osztályban szerepelhet, aki az NB-s mezőnyben is játszik – a szerk.), és ha mi NB II-be jutunk, akkor csak egy gárdában szerepelhettek volna. Vagy Tatán, vagy az NB I. osztályú együttesben. Ezért aztán úgy döntöttünk egy idő után, hogy a számunkra már gyengének bizonyuló megyei bajnokság helyett csak a különböző országos egyéni valamint a csapat villámbajnokságokban szerepelünk. Nagyon jó eredményeket értünk el. Többek között 2006-ban és 2007-ben is elsők lettünk a villám csapat NB I-ben, és az igen erős Honvéd-bajnokságot is megnyertük 2006-ban.
Dr. Bokros Albert hasonló nevű fiának elévülhetetlen érdemei vannak a szép eredményekben. Ő csábította néhány kiváló sakkozó barátját Tatára, hogy játszanak a 2007/2008. évi megyei bajnokságban. Vagyis újra nevezett a THAC, amely torony magasan nyerte a bajnokságot. Az ifjú Bokros Albert a fővárosi Marti Györgyöt is megnyerte Tatának, aki szponzorokat hozott a szakosztálynak. Komáromi Lajos, a THAC elnöke szimpatikusnak tartotta a célkitűzést, miszerint legyen a klubnak NB II-es, később első osztályú sakkcsapata. Michl József, a város polgármestere az elsők között gratulált Tata újabb nagy sportsikeréhez.
– Most az NB II-es helytállás a fő célunk, aztán megcélozni az NB I. B-t. – folytatta dr. Bokros Albert, aki a tatai sakkélet kiemelkedő alakja. – Ehhez persze az kell, hogy sakkozóink itt maradjanak, amelyre eddigi ismereteim szerint megvannak az esélyeink. Van még egy nagy lehetőségünk, de ez már nem tőlünk függ. Tata másik nagy sakkegyesülete, a Géniusz az NB II-ben a 2. helyen végzett, és ha az aranyérmes Hóbagoly SE nem indul a magasabb osztályban, úgy a Géniusz nyer jogot arra. Ekkor lépünk be mi a körbe. Fuzionálhatunk a Géniusszal és közös, új csapattal THAC-Géniusz néven az NB I. B-ben szerepelhetnénk. Mindkét együttes vezetősége úgy gondolkodik, hogy Tatán így alakulhat ki egy olyan nagy sakkbázis, amelynek a THAC klubház lenne a központja. Itt minden feltétel adott, kulturált körülmények között rendezhetjük mérkőzéseinket. Ennek a városnak az a jó, ha van egy ütőképes, ennek a szép szellemi sportnak minden kisugárzását tükröző nagy egyesülete.
A siker letéteményesei
A Tatai HAC-ban a következő játékosok vívták az NB II-es részvétel jogát: Ifj. Bokros Albert, Bokros Csilla, Marti György, Pintér József, Czebe Attila, Varga Zoltán, Szeberényi Ádám, Horváth Zoltán, Korpics Zsolt, Balogh Imre, László Imre (a megyei sakkszövetség elnöke, egyben a Géniusz erőssége is), Juhász László, Vrona Mihail, Palotai Piroska, Lovas Zsolt, Rajcsányi Péter, Bea Boglárka, Bea Gergely, ifj. Bea Zsolt és Bea Bence.
Péntek Sándor