Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok a Komárom-Esztergom Megyei Sportszövetségek Szövetségénél elnevezésű projekt következő állomása Bokodon volt, ahol háromfordulós kézilabdatornát rendeztek Szöllősi Miklós és Babicz Pál szervezése mellett.
A bajnokság értékelése
A bajnokság tevékenység típusai közül a kosárlabda bajnokságot választottuk és bonyolítottuk le. A bajnokság küzdelmei Bokod település tornacsarnokában zajlottak, négy női csapat részvételével. A tervezett bajnoki fordulók és a csapat tagjai a mellékelt formanyomtatványokon olvashatóak.
Milyen pozitív hatása volt a bajnokságnak, a testmozgásnak? A településen élő, sporttal kapcsolatban nem lévő embernek a rendszeres testedzés nyújthatja az egyetlen lehetőséget a szervezet számára biológiai szükségletet jelentő mozgás elvégzésére. Egyre több betegségről, többek között a halálozási okok élén álló szív- és keringési betegségekről derül ki, hogy létrejöttükben a mozgáshiány is szerepet játszik. A sport minden életkorban az egészséges életmód fontos része, és betegségmegelőző hatása mellett egyre több betegség gyógyításában és utókezelésében is értékes eszköz. A stressz talaján kialakult neurózis és egyéb panaszok gyógyításában is fontos szerepet kap a rendszeres testedzés. A fizikai aktivitás jótékony hatása megmutatkozik számos, az életminőséget alapvetően befolyásoló tényezőn is az étvágy javításától kezdve a nyugodt alváson, a kiegyensúlyozott kedélyállapoton át a nagyobb teherbíró képességig. A sport több mint gyógyszer: számos közvetlen gyógyhatással is rendelkezik, de hat az egész emberre. Számos betegség gyógyításában értékes kiegészítője a gyógyszeres és egyéb terápiás eljárásokra. Összefoglalva: a lakosság rendszeres testmozgását elősegítő szabadidős programot sikerült megvalósítani, amely nagy hangsúlyt helyezett az energiaegyensúlyra!
A fenti indokok mellett egy olyan vetülete is lett a háromfordulós eseménysorozatnak, hogy a résztvevő személyek – megtalálva a mozgás örömét – nagy része azóta is időközönként sportol, megtalálva ki-ki a „saját sportját és lehetőségét”. Azok a felnőtt emberek – hölgyek –, akik tagjai voltak a csapatoknak, jó példát mutatnak a többi embernek, a mozgás fontossága mellett tudnak érvelni saját sikerük által.
A kosárlabda sportág illetve a bajnokság kiválasztása és lebonyolítása labdajáték révén könnyebben szervezhető, a mozgás mellett igen fontos a közösségépítő szerepe is. Csapatok, közösségek szerveződtek, egymást lelkesítve, segítve, kiegészítve nagyon jó hangulatú eseménysorozatot varázsoltak. A mérkőzések nagyon sportszerűek voltak, természetesen a kosárlabda sportág szabályait valamilyen szinten betartva folytak a mérkőzések. Az induló csapatok közül a kézilabdázók által indított együttes tagjai rendszeresen sportolnak, ez meg is látszott az eredményességükön. A többi csapatban itt-ott akadt egy-egy olyan személy, aki rendszeresen sportol, valamilyen testmozgást végez. A bajnokság 3. fordulójára már kezdtek kiegyenlítődni az erőviszonyok, sokkal szorosabb eredmények születtek, mint az első fordulóban.
A bajnokság szereplői és eredményei a következők voltak:
1. csapat: kézilabdázók
2. csapat: amatőrök
3. csapat: tanárok
4. csapat: önkormányzat
Természetesen minden résztvevő a település lakója, a legtöbbjük a településen is dolgozik.
Eredmények: (2 x 15 perces mérkőzések voltak, 5 perc szünettel)
1. forduló : 2013. 11. 22. 2. forduló: 2013. 11. 30.
önkormányzat-kézilabdázók 18-50 2. amatőrök 16 pont 324-240
önkormányzat-tanárok 26-28 3. tanárok 12 pont 202-264
amatőrök-kézilabdázók 42-44
A bajnokság gólkirálya Huszár Tímea (amatőrök) lett 92 ponttal, a bajnokság legjobb játékosa Pánczél Erzsébet (kézilabdázók) lett, a legsportszerűbb csapat az önkormányzat együttese lett.