A tatai Cseke-tónál 11. alkalommal rendezték meg a hagyományos éjszakai páros horgászversenyt. 45 duó nevezett az eseményre. A győztesek (Szili István, Szeidl Csaba páros) 100 000 forintot vihettek haza. Képünkön a 3. helyezett tatai duó: Boros Csaba, Boros Mátyás (2009.07.06.)
A Tatai Sporthorgász és Környezetvédő Egyesület 1929-ben alakult és a megalakulása óta folyamatosan aktív szervezet. Alaptevékenysége a tatai Cseke-tó (18 ha.) élővilágának védelme, haltelepítés, a tó környékének ápolása és természetesen a sporthorgászat biztosítása. Az egyesületünk nyílt gyermek, ifjúsági, valamint felnőtt horgászversenyek rendezésével népszerűsíti a horgászsportot.
A Cseke-tó gazdag halállománya jó versenyt sejtetett. Fogtak itt már igazán nagy példányokat. A csúcsok: harcsa 86 kg, csuka 10 kg, süllő 9 kg, ponty 18 kg, amur 15 kg, balin 7 kg, kárász 2 kg, busa 53 kg, pisztráng 1,5 kg.
Folyamatosan neveztek az éjszakai versenyre a párosok. Bereczky Gábor már régi bútordarab, ő Pácz Péterrel készült a nagy megmérettetésre. Elmondta, hogy három éve közel álltak a nagy sikerhez, miután éjfélkor már 56 kiló kifogott halnál tartottak. Innen kezdve azonban egyetlen hal nem akadt a horgukra.
A Cseke-tó halállománya igen sokrétű. Fő hal a ponty, ezen kívül harcsa, süllő, csuka, amur, pisztráng, compó, kárász és keszegfélék találhatók a tóban. A tóban nincs törpeharcsa. A 2008 évi fogási átlag 42 kg/fő volt. A verseny előtt, június 30-án 2030 kiló pontyot telepítettek a tóba. Tehát minden adott volt a jó versenyhez.
– Tökéletes az időjárás, a verseny előtt öt nappal volt telepítésünk a tóba, vízszint is kiváló, úgy hogy minden adott a jó verseny megrendezéséhez – mondta Varga László, a rendező Tatai Sporthorgász és Környezetvédő Egyesület elnöke. – A nevezési számmal elégedettek lehetünk, pedig ebben az időpontban még négy helyen van a megyében éji páros verseny.
Varga László, amikor 11 éve kitalálta és kidolgozta az éji páros verseny részleteit, nem gondolta, hogy maradandót (követendőt) alkot. Azóta a megyében, sőt az országban is sok horgászegyesület átvette a tataiaktól a viadalt, és szinte ugyanabban a formában rendezik meg. Az elnök büszke ugyan az „indigózásra”, azt viszont kifogásolja, hogy miért éppen ebben az időpontban rendezik mások is versenyeiket. A kezdetekkor még 80 páros küzdött a helyezésekért, ám ez nagy szám volt a lehetőségekhez mérten. A 18 hektáros, 2,3 kilométer kerületű Cseke-tavon az 50-60 duó részvétele az ideális.
Az elnök még elmondta, hogy folyamatosan lehetőséget biztosítanak vállalatoknak, csoportoknak, civil szervezeteknek családi nap keretében megrendezett horgászat rendezésében. A horgásztanya melletti területen szabadtéri főzési lehetőség van, (előzetes egyeztetés után vehető igénybe) a kihelyezett fa asztalok és padok az ételek kényelmes elfogyasztására adnak lehetőséget.
A horgásztanya mellett az ilyenkor hagyományos babgulyást főzők serénykedtek. Éjjel ugyanis egy tál ételt és egy üveg sört vagy üdítőt kapnak a derék horgászok a rendezőktől. Bakó István főszakács és segítői, Janovszky Vilmosné (Jutka néni) valamint Ányos Miklósné (Éva néni) munkáját megcsodálták a horgászok.
– Évről évre nagyon finomat főznek, már alig várom az éjfélt – mondta Winkler Antal, aki Szentner Józseffel párban a tavalyi 5. helyét szerette volna felülmúlni a mostani versenyen. – Annak idején háromszoros ifjúsági bajnok voltam a Cseke-tavon, persze a felnőtteknél már nehezebb vitézkedni. Kiváló horgászok versengenek itt.
A horgászhelyek sorsolása a verseny egyik legfontosabb mozzanata. Mint minden tónak, ennek is vannak olyan pontjai, ahol jobban kapnak a halak. Miközben elfoglalták helyeiket a horgászok, feltűnt, hogy milyen takaros rend van a tó körül.
– Ez nem véletlen, hiszen nekünk környezetvédő feladataink is vannak – hangsúlyozta Kollár István, az egyesület elnökhelyettese. – Rendszeresen takarítjuk, csinosítjuk a Cseke-tó környékét. – Alaptevékenységünk tó élővilágának védelme, a haltelepítés, a tó környékének ápolása és természetesen a sporthorgászat biztosítása.
Azt is megtudtuk, hogy az egyesület gazdálkodása mintaszerű. Jó tartalék alapokkal rendelkeznek, nincs felesleges költekezés. Az éji páros nevezési díja fejenként 6000 forint volt, ennek nagy része az egyesület kasszájába vándorol. Azt viszont meg kell jegyeznünk, hogy igen gáláns volt a díjazás. Az első helyezett 100, a második 60, a harmadik 40 ezer forinttal gazdagodott. A 4–8. helyezettek értékes tárgyjutalmat vehettek át.
A verseny este nyolctól másnap reggel nyolcig tartott. A horgászok elégedettek lehettek, különösen a Szili István, Szeidl Csaba páros, amely magasan nyerte a versenyt. 79 kg halat fogtak, ebből természetesen csak egyet vihettek haza, no meg a 100 ezer forintot. A további sorrend: 2. ifj. Jerabek Antal, Benczák Lajos, 3. Boros Csaba, Boros Mátyás, 4. Pápai László, Apagyi Tivadar, 5. Fenyőházi Gyula, Kovács Zoltán, 6. Szeidler Csaba, Kovács Gyula, 7. Gergely János, Kiss Dénes, 8. Kecskeméti László, Juhász Lajos, 9. Kurucz Gábor, Kurucz Viktor, 10. Jerabek Antal, Haschek Tibor.
A legnagyobb halat Szeidl Csaba fogta, egy 5,36 kilós amurt.
Taglétszám 2008 december 31-én:
Összes tag: 422 fő
Ebből:
70 év feletti 41 fő
Ifjúsági 11 fő
Gyermek 31 fő
Vállalati 3 fő
Az egyesületnél ingyenes horgász-szakkör működik. Jelentkezés és információ: A Gabi-Zoo horgászboltban, nyitva tartási időben. Tata, Agostyáni u. 5. valamint telefonon a szakkör vezetőjénél Igaz Vilmosnál a 06 30 499 2383-as számon.
Gyermek és ifjúsági horgászverseny eredményei (2009.06.27.)
6-10 évesek
I. helyezett Ifj. Danyi Gyula
II. helyezett Szmetán Bálint
III. helyezett Széchenyi Dominik
10-14 évesek
I. helyezett Járfás Bence
II. helyezett Vörös Renátó
III. helyezett Eck Tamás
Ifjúságiak
I. helyezett Tóth Sándor
II. helyezett Bába Bence
III. helyezett Kovács Péter