Pétanque: Hódító út előtt a sportág
Imrő János, az IMI SZUSE alapító elnöke nem sokáig gondolkodott, amikor megkereste őt a tatabányai Tóth Béla, aki felvállalta a szakosztály irányítását, annak megszervezését.
– Ehhez a sportághoz nem kellenek méregdrága felszerelések, mindenki hozzáférhet, emellett igen izgalmas és a koncentrációt, a fegyelmet fejlesztő játék – emelte ki Imrő János. – Az óvodás kortól a nyugdíjasokig mindenki űzheti. Fő célunk, hogy a fiatalok hasznosan töltsék el szabadidejüket, vonja el figyelmüket a sok káros szenvedélytől, mellette még versenyeztetést is biztosítunk az ügyesebbeknek.
Tóth Béla ismert sportember, tagja volt a Humanitás első osztályú ülőröplabda-csapatának, de a pétanque-ban is sok szép sikert ért már el. Örül, hogy Imrő János lehetőséget biztosított a sportág újrafejlesztésének, amelyre nagy szükség is van. A pétanque ugyanis néhány éve még nagy megyei sikersportágnak számított, a magyar válogatottban is többen képviseltették magukat. Tóth Béla úgy érzi, „kiöregedett” a nagy mag, ezért szükség van a vérfrissítésre. A lényeg azonban számára is az egészséges életmódra nevelés, a sportszerű játékszellem fejlesztése.
A tatabányai Jubileum parkban lesznek a tréningek, ahova várjuk a jelentkezőket – mondta Tóth Béla. – Örülnénk, ha más helyeken is alakulnának hivatalos pétanque egyesületek, szakosztályok, mert szeretnénk rövidesen megalakítani a sportág megyei szövetségét. Az induláshoz három-négy klub szükséges. Ezért is várjuk a megye egész területéről a már meglévő vagy éppen alakulni akaró pénatque egyesületek jelentkezését. Megjegyzendő, hogy a pétanque tipikus szabadidős sport, amelyet szinte bárhol és bármikor lehet játszani.
Tóth Béla még elmondta, hogy az IMI SZUSE biztosítja a játékhoz szükséges eszközöket, és a foglalkozások is díjmentesek. A háziversenyekre nem szednek nevezési díjat, a foglalkozások jellege nyílt. A tatabányai Jubileum parkban a következő időpontokban (valamennyi időpontban 16.00–18.30-ig) várja a jelentkezőket Tóth Béla:
július 30-tól augusztus 17-ig
augusztus 24-től szeptember 07-ig
szeptember 14-től szeptember 28-ig
Érdeklődni Tóth Bélánál lehet a 06/20/468-5837-es telefonszámon.
Péntek Sándor
A pétanque története, a játék szabályai
A pétanque játszható egyéniben (egy játékos – egy játékos ellen játékosonként 3 golyóval), duplettben (két játékos – két játékos ellen játékosonként 3 golyóval) és triplettben (három játékos – három játékos ellen játékosonként két golyóval).
A pétanque golyó fémből készül, átmérője legalább 70,5 milliméter és legfeljebb 8 centiméter. A kivétel az élénk színűre festett célgolyó, az „Öcsi”, amelynek anyaga fa, vagy műanyagból készül, átmérője legalább 25, legfeljebb 35 milliméter. A fémgolyókon a könnyebb megkülönböztetés érdekében rovátkák, azonosító kód és márkanév található bevésve. Az amatőr golyók ára 3000 Ft/3 db alatt van, míg az azonosítóval ellátott, rozsdamentes versenygolyók 10 000 Ft/3 db felett is lehetnek, nagyobb sportáruházakban kaphatók. Országos és nemzetközi versenyeknél kötelező a versenygolyó használata. A fémgolyókat általában Öcsivel együtt árusítják. Találhatunk kényelmet szolgáló eszközöket is, mint golyófelszedő mágnes, öcsitároló, pontszámláló stb. A viták elkerülése érdekében ajánlott valamilyen távolságmérő eszközt használni, versenyeken pedig pártatlan versenybírót és pontozótáblát kell biztosítani.